MHP Mezitli İlçe Başkanı Serdar SOYDAN Soykırımın yıldönümünde mesaj yayımladı.

 

“18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırım Günüdür.

1944 yılında 17 Mayıs’ı 18 Mayıs’a bağlayan gece Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının kapıları çalınmaya başladı. Stalin askerleri, on beş dakika içinde hazırlanarak meydanlara toplanmalarını emrediyordu. Kadınlar, kundaktaki bebekler, yaşlılar, hastalar, savaşamayacak durumda erkeklerden oluşan 423 bin Kırım Tatarı o gece Kırım’daki istasyonlardan hayvan vagonlarına istif edilerek vatanlarından sürüldü.

 

Sovyet ordusu, Arabat isimli Kırım Tatar köyünü gözden kaçırdığını fark etti. Unutulan köy halkının çoktan yola çıkmış olan trenlere ilave edilmesinin imkansız olması nedeniyle, tüm köy apar topar bir şekilde gemilere yüklendi. Bu gemi ise bilinçli bir şekilde denizin ortasında batırılarak, Arabat köyü Tatar Türkleri acımasızca öldürüldü…

 1783 yılında başlayan sürgün aralıklarla devam etmiştir. En son 18 Mayıs 1944’te büyük soykırım yaşanmıştır. Kandaşlarımıza evlerini terk etmeleri için 15 dakika süre verilmiş olup hayvan vagonlarına istifleme usulü şeklinde doldurulup Urallara, Sibirya’ya, Özbekistan’a sürülmüştür. 

Yolda vefat edenlerin defin edilmesine bile izin verilmeden vagonlardan aşağı atılarak tarihte insanlığın yüz karası bir tablo ortaya konmuştur.

 

18 Mayıs 1944 tarihi insanlık tarihinin en büyük facialarından birinin tarihidir.

Dünyanın en büyük soykırımlarından biridir. Stalin denen Rus devşirmesi Gürcünün insanlık kasabının yaptırdığı yok etme icraatlarının sadece bir tanesidir.”

Soykırımın yıl dönümünde hayatını kaybeden Soydaşlarımızı Rahmetle anıyor,

Tarihe kara bir leke olarak geçen soykırımı yapanları lanetliyor ve kınıyorum.dedi.