MHP Mezitli İlçe Başkanı Serdar SOYDAN ,Kut'ül Amare zaferinin 102 nci yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı,

 

Başkan SOYDAN;

Tarihte dönüm noktası olan, Kut'ül Amare,

Birinci Dünya Savaşı'nda tarihi zaferin kazanıldığı muharebelerden biri olarak biliniyor. Halil Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu, bugün Irak sınırları içinde bulunan Kut bölgesindeki savaşta Britanya askerlerine karşı tarihi bir zafer elde etmişti. Bölgedeki yerli aşiretlerin de desteğiyle, 6'sı general, 476'sı subay, toplam 13 bin 309 İngiliz askeri esir alınmıştı. Osmanlı'nın son zaferi olan Kut'ül Amare, bölgeyi hedef alan emperyalist güçlere karşı kazanılması bakımından da tarihi öneme sahip görülmüştür.

 

Yüce Milletimiz inancı, vatanı, bayrağı, devleti söz konusu olduğunda ölümü göze alan bir milletiz. Bu millet, Malazgirt zaferinden Çanakkale destanına, tarihindeki gerçek kahramanlık hikayelerini hiçbir zaman unutmamıştır, unutmayacaktır. 

Bugün, milletimizin, ecdadımızın yazmış olduğu bir başka eşsiz destanın,

Kûtü'l-Amare zaferinin 102. yıl dönümünü idrak ediyoruz. Kûtü'l-Amare, milletimizin tüm imkansızlıklara rağmen vatanına nasıl sahip çıktığını gösteren en önemli ve en açık örneklerden biridir. Yıllardır milletimizin hafızasından silinmeye çalışılan Kûtü'l-Amare zaferi, her zaman hatırlamamız gereken, unutulmayacak bir destandır. Bu zaferin kazanılmasında emeği geçen Süleyman Askeri, Ali İhsan Sabis Paşa, Nurettin Paşa ve Halil Paşa'yı rahmetle anıyorum. Kûtü'l-Amare zaferinin mimarı olan şehit ve gazilerimizi minnetle yâd ediyor, kendilerine Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.